Murata Electronics North America GRM21B7U1H272JZ01L
GRM21B7U1H272JZ01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21B7U1H272JZ01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V U2J 0805
Datasheet Download
GRM21B7U1H272JZ01L.pdf
Availability of GRM21B7U1H272JZ01L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM21B7U1H272JZ01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21B7U1H272JZ01L
Internal Part NumberEIS-GRM21B7U1H272JZ01L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21B7U1H272JZ01L
Related LinksGRM21B7U1, GRM21B7U1H272JZ01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21B7U1H272JZ01L Details Description
Related parts for GRM21B7U1H272JZ01L
POLYSWITCH RUE SERIES 9.00A datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX CAN STD HI SPEED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
LED BASE T-3 1/4 PANEL OIL TIGHT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SMB PLUG BLKHD 50OHM RG316DS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf