Murata Electronics North America GRM21BR60J335MA11L
GRM21BR60J335MA11L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR60J335MA11L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
GRM21BR60J335MA11L.pdf
Availability of GRM21BR60J335MA11L
QUANTITY
GRM21BR60J335MA11L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR60J335MA11L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR60J335MA11L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR60J335MA11L
Related LinksGRM21BR60, GRM21BR60J335MA11L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR60J335MA11L Details Description
Related parts for GRM21BR60J335MA11L
CONN SOCKET IDC 50POS W/STR GOLD datasheet.pdf
IC BUFFER HEX NON-INVERT 16SOIC datasheet.pdf
TRANSISTOR RF TWIN NPN TSLP-6 datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED WATER CLEAR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 29.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf