Murata Electronics North America GRM21BR61H475ME51L
GRM21BR61H475ME51L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR61H475ME51L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X5R 0805
Datasheet Download
GRM21BR61H475ME51L.pdf
Availability of GRM21BR61H475ME51L
QUANTITY
GRM21BR61H475ME51L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR61H475ME51L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR61H475ME51L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR61H475ME51L
Related LinksGRM21BR61, GRM21BR61H475ME51L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR61H475ME51L Details Description
Related parts for GRM21BR61H475ME51L
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.95A 160 MOHM datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 130W H-30260-2 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 22A 2.7 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf