Murata Electronics North America GRM21BR71C824KA01L
GRM21BR71C824KA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR71C824KA01L
Brief Description
CAP CER 0.82UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR71C824KA01L.pdf
Availability of GRM21BR71C824KA01L
QUANTITY
GRM21BR71C824KA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR71C824KA01L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR71C824KA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR71C824KA01L
Related LinksGRM21BR71, GRM21BR71C824KA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR71C824KA01L Details Description
Related parts for GRM21BR71C824KA01L
IC ADC 16BIT 1MSPS 2CH 16-VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 730MA 335 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.3A 35 MOHM TH datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED WEDGE T-1 3/4 RED 660NM 6V datasheet.pdf
DEV SOFTWARE datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf