Murata Electronics North America GRM3167U1H561JZ01D
GRM3167U1H561JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM3167U1H561JZ01D
Brief Description
CAP CER 560PF 50V U2J 1206
Datasheet Download
GRM3167U1H561JZ01D.pdf
Availability of GRM3167U1H561JZ01D
QUANTITY
GRM3167U1H561JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3167U1H561JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM3167U1H561JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM3167U1H561JZ01D
Related LinksGRM3167U1, GRM3167U1H561JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM3167U1H561JZ01D Details Description
Related parts for GRM3167U1H561JZ01D
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-100 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 9 F SOD JACKS datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 430PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf