Murata Electronics North America GRM31CR61A476KE15K
GRM31CR61A476KE15K picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR61A476KE15K
Brief Description
CAP CER 47UF 10V X5R 1206
Datasheet Download
GRM31CR61A476KE15K.pdf
Availability of GRM31CR61A476KE15K
QUANTITY
GRM31CR61A476KE15K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR61A476KE15K
Internal Part NumberEIS-GRM31CR61A476KE15K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31CR61A476KE15K
Related LinksGRM31CR61, GRM31CR61A476KE15K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR61A476KE15K Details Description
Related parts for GRM31CR61A476KE15K
JUMPER-H2728TR/C2065L/X 4" datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
OPTOISOLTR 7.5KV PHOTO FET 6-SMD datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 1.0MM H GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf