Murata Electronics North America GRM43DR72E334KW01L
GRM43DR72E334KW01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM43DR72E334KW01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 250V X7R 1812
Datasheet Download
GRM43DR72E334KW01L.pdf
Availability of GRM43DR72E334KW01L
QUANTITY
GRM43DR72E334KW01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM43DR72E334KW01L
Internal Part NumberEIS-GRM43DR72E334KW01L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM43DR72E334KW01L
Related LinksGRM43DR72, GRM43DR72E334KW01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM43DR72E334KW01L Details Description
Related parts for GRM43DR72E334KW01L
MOSFET N-CH 200V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14TSSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 20.6W D 64TQFP datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.69"L X 7.69"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 255MA 5.2 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 670MA 300 MOHM datasheet.pdf