Murata Electronics North America GRM55RR71H105KA01L
GRM55RR71H105KA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM55RR71H105KA01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 2220
Datasheet Download
GRM55RR71H105KA01L.pdf
Availability of GRM55RR71H105KA01L
QUANTITY
GRM55RR71H105KA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM55RR71H105KA01L
Internal Part NumberEIS-GRM55RR71H105KA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM55RR71H105KA01L
Related LinksGRM55RR71, GRM55RR71H105KA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM55RR71H105KA01L Details Description
Related parts for GRM55RR71H105KA01L
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES .22 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP LIN 32-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 104MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SMD VARISTOR 5PF +100% -50% datasheet.pdf