Vishay/Sprague M39003/03-4037H
M39003/03-4037H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-4037H
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-4037H.pdf
Availability of M39003/03-4037H
QUANTITY
M39003/03-4037H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-4037H
Internal Part NumberEIS-M39003/03-4037H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-4037H
Related LinksM39003/, M39003/03-4037H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-4037H Details Description
Related parts for M39003/03-4037H
GROMMET 0.390" PVC BLACK datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 2FLATPCK datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 48SSOP datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANLG DUAL 8CH 28PLCC datasheet.pdf
CONN PCB IDC 26POS W/COVER LIP datasheet.pdf
CONN HAN BASE W/COVER 2 X 1" NPT datasheet.pdf