Murata Electronics North America GRT188R60J105ME01D
GRT188R60J105ME01D picture photo
Mfg. Part Number
GRT188R60J105ME01D
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V 20% X5R 0603
Datasheet Download
GRT188R60J105ME01D.pdf
Availability of GRT188R60J105ME01D
QUANTITY
GRT188R60J105ME01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT188R60J105ME01D
Internal Part NumberEIS-GRT188R60J105ME01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT188R60J105ME01D
Related LinksGRT188R60, GRT188R60J105ME01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT188R60J105ME01D Details Description
Related parts for GRT188R60J105ME01D
CONN FERRULE UNINSUL 18AWG datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR34B/AE34G/APK34B datasheet.pdf
SWITCH DIP MINO SHAFT 16POS T/H datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/14/90 3.2SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN 16POS FML W/W ROW A+C datasheet.pdf