Murata Electronics North America GRT21BC80G476ME13L
GRT21BC80G476ME13L picture photo
Mfg. Part Number
GRT21BC80G476ME13L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 4V 20% X6S 0805
Datasheet Download
GRT21BC80G476ME13L.pdf
Availability of GRT21BC80G476ME13L
QUANTITY
GRT21BC80G476ME13L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT21BC80G476ME13L
Internal Part NumberEIS-GRT21BC80G476ME13L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT21BC80G476ME13L
Related LinksGRT21BC80, GRT21BC80G476ME13L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT21BC80G476ME13L Details Description
Related parts for GRT21BC80G476ME13L
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADPTR 19V 50W datasheet.pdf