Murata Electronics North America GRT21BC81E225MA02L
GRT21BC81E225MA02L picture photo
Mfg. Part Number
GRT21BC81E225MA02L
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V 20% X6S 0805
Datasheet Download
GRT21BC81E225MA02L.pdf
Availability of GRT21BC81E225MA02L
QUANTITY
GRT21BC81E225MA02L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT21BC81E225MA02L
Internal Part NumberEIS-GRT21BC81E225MA02L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT21BC81E225MA02L
Related LinksGRT21BC81, GRT21BC81E225MA02L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT21BC81E225MA02L Details Description
Related parts for GRT21BC81E225MA02L
IC PREC COMPARATOR HS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.5UH SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf