Vishay/BCcomponents MBB02070C8259FC100
MBB02070C8259FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C8259FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C8259FC100.pdf
Availability of MBB02070C8259FC100
QUANTITY
MBB02070C8259FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C8259FC100
Internal Part NumberEIS-MBB02070C8259FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)