Murata Electronics North America GRT31CR61E335ME01L
GRT31CR61E335ME01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR61E335ME01L
Brief Description
CAP CER 3.3UF 25V 20% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR61E335ME01L.pdf
Availability of GRT31CR61E335ME01L
QUANTITY
GRT31CR61E335ME01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR61E335ME01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR61E335ME01L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR61E335ME01L
Related LinksGRT31CR61, GRT31CR61E335ME01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR61E335ME01L Details Description
Related parts for GRT31CR61E335ME01L
RES 22K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 1.2A SYNC 10SON datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 150E 2.75KV datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf