Murata Electronics North America GRT31CR61E475ME01L
GRT31CR61E475ME01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR61E475ME01L
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V 20% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR61E475ME01L.pdf
Availability of GRT31CR61E475ME01L
QUANTITY
GRT31CR61E475ME01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR61E475ME01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR61E475ME01L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR61E475ME01L
Related LinksGRT31CR61, GRT31CR61E475ME01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR61E475ME01L Details Description
Related parts for GRT31CR61E475ME01L
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
MOD DDR3-1333 4GB 240-RDIMM VLP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 152K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf