Murata Electronics North America GRT31CR61H155KE01L
GRT31CR61H155KE01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR61H155KE01L
Brief Description
CAP CER 1.5UF 50V 10% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR61H155KE01L.pdf
Availability of GRT31CR61H155KE01L
QUANTITY
GRT31CR61H155KE01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR61H155KE01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR61H155KE01L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR61H155KE01L
Related LinksGRT31CR61, GRT31CR61H155KE01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR61H155KE01L Details Description
Related parts for GRT31CR61H155KE01L
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V .1A SMINI-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 35MA 46 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
140,VT,RC,BD,BD,30AU,180ST datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf