CW Industries GS-111-0047
GS-111-0047 picture photo
Mfg. Part Number
GS-111-0047
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V
Datasheet Download
GS-111-0047.pdf
Availability of GS-111-0047
QUANTITY
GS-111-0047 Order Process
Ship out your order
Specifications of GS-111-0047
Internal Part NumberEIS-GS-111-0047
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesGS
PackagingBulk
CircuitSPDT
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-On
Current Rating500mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeStandard
Actuator Length8.69mm
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Travel2.67mm
Operating Temperature-10°C ~ 104°C
Mechanical Life10,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GS-111-0047
Related LinksGS-11, GS-111-0047 Datasheet, CW Industries Distributor
GS-111-0047 Details Description
Related parts for GS-111-0047
IDC CABLE - MPR16K/MC16G/MPR16K datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR WHT datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOS 48-60VAC/48VDC 0 1A datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf