Sullins Connector Solutions GSA28DRMD-S288
GSA28DRMD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GSA28DRMD-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND
Datasheet Download
GSA28DRMD-S288.pdf
Availability of GSA28DRMD-S288
QUANTITY
GSA28DRMD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSA28DRMD-S288
Internal Part NumberEIS-GSA28DRMD-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSA28DRMD-S288
Related LinksGSA28DR, GSA28DRMD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSA28DRMD-S288 Details Description
Related parts for GSA28DRMD-S288
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 0603 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 1M SCREW VERT datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
BUS COUPLER datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf