Sullins Connector Solutions GSC50DRTH-S93
GSC50DRTH-S93 picture photo
Mfg. Part Number
GSC50DRTH-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GSC50DRTH-S93.pdf
Availability of GSC50DRTH-S93
QUANTITY
GSC50DRTH-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSC50DRTH-S93
Internal Part NumberEIS-GSC50DRTH-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSC50DRTH-S93
Related LinksGSC50D, GSC50DRTH-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSC50DRTH-S93 Details Description
Related parts for GSC50DRTH-S93
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SO datasheet.pdf
IC LASER DRVR 2.7GBPS 3.6V 32MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR IMAGE CMOS WVGA 48CLCC datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 220K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
LOW PROFILE, 4 POLE/10 AMP, WC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf