Sullins Connector Solutions GSM18DSUI
GSM18DSUI picture photo
Mfg. Part Number
GSM18DSUI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GSM18DSUI.pdf
Availability of GSM18DSUI
QUANTITY
GSM18DSUI Order Process
Ship out your order
Specifications of GSM18DSUI
Internal Part NumberEIS-GSM18DSUI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSM18DSUI
Related LinksGSM1, GSM18DSUI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSM18DSUI Details Description
Related parts for GSM18DSUI
FUSE MIDGET 2A 250V TIME-DELAY datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1.5K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 10SON datasheet.pdf
NYLON MNT POST 5.1MM BLACK 1K/PK datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf