Sullins Connector Solutions GSM18DTKT
GSM18DTKT picture photo
Mfg. Part Number
GSM18DTKT
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GSM18DTKT.pdf
Availability of GSM18DTKT
QUANTITY
GSM18DTKT Order Process
Ship out your order
Specifications of GSM18DTKT
Internal Part NumberEIS-GSM18DTKT
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSM18DTKT
Related LinksGSM1, GSM18DTKT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSM18DTKT Details Description
Related parts for GSM18DTKT
IC OPAMP GP 80MHZ 14CDIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 4.096V 10MSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 38-QFN datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.070" UNIV datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 121POS GOLD datasheet.pdf