Sullins Connector Solutions GSM28DRTI
GSM28DRTI picture photo
Mfg. Part Number
GSM28DRTI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GSM28DRTI.pdf
Availability of GSM28DRTI
QUANTITY
GSM28DRTI Order Process
Ship out your order
Specifications of GSM28DRTI
Internal Part NumberEIS-GSM28DRTI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSM28DRTI
Related LinksGSM2, GSM28DRTI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSM28DRTI Details Description
Related parts for GSM28DRTI
RES SMD 255 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 12W PENTAWATT5 VERT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS GOLD NATURL datasheet.pdf
RES 18.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC FPGA VIRTEX7 300 IO 1932FCBGA datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 8GHZ 32SMT datasheet.pdf