Amphenol Industrial GTC00RV-32-25P
GTC00RV-32-25P picture photo
Mfg. Part Number
GTC00RV-32-25P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 25POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
GTC00RV-32-25P.pdf
Availability of GTC00RV-32-25P
QUANTITY
GTC00RV-32-25P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC00RV-32-25P
Internal Part NumberEIS-GTC00RV-32-25P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions25
Shell Size - Insert32-25
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC00RV-32-25P
Related LinksGTC00RV, GTC00RV-32-25P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC00RV-32-25P Details Description
Related parts for GTC00RV-32-25P
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf