Amphenol Industrial GTC00RV-32-25P
GTC00RV-32-25P picture photo
Mfg. Part Number
GTC00RV-32-25P
Brief Description
CONN RCPT 25POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
GTC00RV-32-25P.pdf
Availability of GTC00RV-32-25P
QUANTITY
GTC00RV-32-25P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC00RV-32-25P
Internal Part NumberEIS-GTC00RV-32-25P
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions25
Shell Size - Insert32-25
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC00RV-32-25P
Related LinksGTC00RV, GTC00RV-32-25P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC00RV-32-25P Details Description
Related parts for GTC00RV-32-25P
RES 23.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 20SOIC datasheet.pdf
RES 200 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Board Cutout, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf