Amphenol Industrial GTC020R-16S-5SW(B30)
GTC020R-16S-5SW(B30) picture photo
Mfg. Part Number
GTC020R-16S-5SW(B30)
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
GTC020R-16S-5SW(B30).pdf
Availability of GTC020R-16S-5SW(B30)
QUANTITY
GTC020R-16S-5SW(B30) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC020R-16S-5SW(B30)
Internal Part NumberEIS-GTC020R-16S-5SW(B30)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16S-5
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC020R-16S-5SW(B30)
Related LinksGTC020R-16, GTC020R-16S-5SW(B30) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC020R-16S-5SW(B30) Details Description
Related parts for GTC020R-16S-5SW(B30)
BATTERY PACK 9.6V 800 MAH NICAD datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
VARISTOR 57.8V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
DISPENSER NEEDLE TIP 16GA 1000PC datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 595MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN FORK VINYL INSUL #8 100PC datasheet.pdf
DIES F.I. FLAGS 22-18AWG datasheet.pdf
FIBER RETRO-REFLECT WAFER MAP R2 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 51C S 8" YEL JACKS NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf