Amphenol Industrial GTC020R-28-15S
GTC020R-28-15S picture photo
Mfg. Part Number
GTC020R-28-15S
Brief Description
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
GTC020R-28-15S.pdf
Availability of GTC020R-28-15S
QUANTITY
GTC020R-28-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC020R-28-15S
Internal Part NumberEIS-GTC020R-28-15S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC020R-28-15S
Related LinksGTC020R, GTC020R-28-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC020R-28-15S Details Description
Related parts for GTC020R-28-15S
WRIST BAND DUAL COND METAL MED datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOLDER 23A BATTERY W/6" LEADS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
CONN HDR 51POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
2200UF 100V 35X80MM 85C 20000H datasheet.pdf