| Internal Part Number | EIS-TMOV25SP385M | |
| Product Training Modules | Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update | |
| Featured Product | TMOV25S/34S Thermal Varistor | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | TMOV® 25S | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 558V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 620V | |
| Varistor Voltage (Max) | 682V | |
| Current - Surge | 20kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 385VAC | |
| Maximum DC Volts | 505VDC | |
| Energy | 430J | |
| Package / Case | Square 28mm, 3 Lead | |