Amphenol Industrial GTC020R-28-21S
GTC020R-28-21S picture photo
Mfg. Part Number
GTC020R-28-21S
Brief Description
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
GTC020R-28-21S.pdf
Availability of GTC020R-28-21S
QUANTITY
GTC020R-28-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC020R-28-21S
Internal Part NumberEIS-GTC020R-28-21S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC020R-28-21S
Related LinksGTC020R, GTC020R-28-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC020R-28-21S Details Description
Related parts for GTC020R-28-21S
UDOC FLASH DISK 256MB datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 20BIT N-INV 56SSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RING INSULKRIMP EXPD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 5 Circuit 0.571" (14.50mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 74POS datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf