Amphenol Industrial GTC02E-22-12P
GTC02E-22-12P picture photo
Mfg. Part Number
GTC02E-22-12P
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
GTC02E-22-12P.pdf
Availability of GTC02E-22-12P
QUANTITY
GTC02E-22-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC02E-22-12P
Internal Part NumberEIS-GTC02E-22-12P
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC02E-22-12P
Related LinksGTC02E, GTC02E-22-12P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC02E-22-12P Details Description
Related parts for GTC02E-22-12P
CONN IC DIP SOCKET 32POS TIN datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 0.3A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MT PIN datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
MOSFET N CH 30V 13.7A 8SOIC datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CABLE 26POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SUPERGRIP HEATSINK 23X23X7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf