Amphenol Industrial GTC030-22-12S(027)
GTC030-22-12S(027) picture photo
Mfg. Part Number
GTC030-22-12S(027)
Brief Description
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
GTC030-22-12S(027).pdf
Availability of GTC030-22-12S(027)
QUANTITY
GTC030-22-12S(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030-22-12S(027)
Internal Part NumberEIS-GTC030-22-12S(027)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030-22-12S(027)
Related LinksGTC030-22, GTC030-22-12S(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030-22-12S(027) Details Description
Related parts for GTC030-22-12S(027)
TERM BLK SIDE ENTRY 20POS 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1808 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 64POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
ATTENUATOR 3 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
2200UF 25V 12,5X20 datasheet.pdf
1.2 GHz Clock Distribution IC, PLL Core, Dividers, Delay Adjust, Eight Outputs IC datasheet.pdf