Amphenol Industrial GTC030-32-31S
GTC030-32-31S picture photo
Mfg. Part Number
GTC030-32-31S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS PANEL MNT W/SCKT
Datasheet Download
GTC030-32-31S.pdf
Availability of GTC030-32-31S
QUANTITY
GTC030-32-31S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030-32-31S
Internal Part NumberEIS-GTC030-32-31S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert32-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030-32-31S
Related LinksGTC030, GTC030-32-31S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030-32-31S Details Description
Related parts for GTC030-32-31S
RES SMD 68K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
ESD LAB COAT W/SNAPS WHITE 4XL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO204AL datasheet.pdf
RES 19.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 10W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 102MM datasheet.pdf