Amphenol Industrial GTC030R-32-64S
GTC030R-32-64S picture photo
Mfg. Part Number
GTC030R-32-64S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 54POS PANEL MNT W/SCKT
Datasheet Download
GTC030R-32-64S.pdf
Availability of GTC030R-32-64S
QUANTITY
GTC030R-32-64S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030R-32-64S
Internal Part NumberEIS-GTC030R-32-64S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-64
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030R-32-64S
Related LinksGTC030R, GTC030R-32-64S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030R-32-64S Details Description
Related parts for GTC030R-32-64S
MOSFET N-CH 60V 17A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 12A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
27P MTA100 CONN ASSY NATL datasheet.pdf
POWER STRIP 24" 20A 8OUT 6'CR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 20POS 2.54MM 6" datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO213AB datasheet.pdf