Amphenol Industrial GTC06AF-20-18S
GTC06AF-20-18S picture photo
Mfg. Part Number
GTC06AF-20-18S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06AF-20-18S.pdf
Availability of GTC06AF-20-18S
QUANTITY
GTC06AF-20-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06AF-20-18S
Internal Part NumberEIS-GTC06AF-20-18S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06AF-20-18S
Related LinksGTC06AF, GTC06AF-20-18S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06AF-20-18S Details Description
Related parts for GTC06AF-20-18S
IC OPAMP GP 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN SPLIC CLOSED 8-18 AWG GREEN datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 45MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 49.9OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP 32LQFP datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf