Amphenol Industrial GTC06CF-20-4S(014)
GTC06CF-20-4S(014) picture photo
Mfg. Part Number
GTC06CF-20-4S(014)
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06CF-20-4S(014).pdf
Availability of GTC06CF-20-4S(014)
QUANTITY
GTC06CF-20-4S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06CF-20-4S(014)
Internal Part NumberEIS-GTC06CF-20-4S(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06CF-20-4S(014)
Related LinksGTC06CF-2, GTC06CF-20-4S(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06CF-20-4S(014) Details Description
Related parts for GTC06CF-20-4S(014)
MOSFET 2P-CH 50V 0.13A SC70-6 datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN HOUSING 50POS 2MM W/KEY datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ISL76683 datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.81 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 6" 5A CRS datasheet.pdf