Amphenol Industrial GTC06F-40-53SLC
GTC06F-40-53SLC picture photo
Mfg. Part Number
GTC06F-40-53SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 60POS STRGHT SKT
Datasheet Download
GTC06F-40-53SLC.pdf
Availability of GTC06F-40-53SLC
QUANTITY
GTC06F-40-53SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06F-40-53SLC
Internal Part NumberEIS-GTC06F-40-53SLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions60
Shell Size - Insert40-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesCable Clamp
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06F-40-53SLC
Related LinksGTC06F-, GTC06F-40-53SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06F-40-53SLC Details Description
Related parts for GTC06F-40-53SLC
CONN HEADER PIN 10POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 28SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 17.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4" TFX SMAM datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf