Sullins Connector Solutions GTC17SGSN-M89
GTC17SGSN-M89 picture photo
Mfg. Part Number
GTC17SGSN-M89
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 17POS .100 R/A SMD
Datasheet Download
GTC17SGSN-M89.pdf
Availability of GTC17SGSN-M89
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GTC17SGSN-M89 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC17SGSN-M89
Internal Part NumberEIS-GTC17SGSN-M89
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC17SGSN-M89
Related LinksGTC17S, GTC17SGSN-M89 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GTC17SGSN-M89 Details Description
Related parts for GTC17SGSN-M89
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 8-16MN 28-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT 5V MINI datasheet.pdf
FUSE 200A 690V 1FU/115 AR UC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 128.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TRANSISTOR RF MOSFET N-CH M174 datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf