ITT Cannon, LLC KPT6E16-23PDZ
KPT6E16-23PDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPT6E16-23PDZ
Brief Description
CONN PLUG 23POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT6E16-23PDZ.pdf
Availability of KPT6E16-23PDZ
QUANTITY
KPT6E16-23PDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT6E16-23PDZ
Internal Part NumberEIS-KPT6E16-23PDZ
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT6E16-23PDZ
Related LinksKPT6E1, KPT6E16-23PDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT6E16-23PDZ Details Description
Related parts for KPT6E16-23PDZ
IC REG CTRLR PWM 16-SOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 2CH 8-UMAX datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CABLE STRAIN RELIEF 2MM 8POS datasheet.pdf