ASSMANN WSW Components A-TB500-OP08
A-TB500-OP08 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-OP08
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB500-OP08.pdf
Availability of A-TB500-OP08
QUANTITY
A-TB500-OP08 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-OP08
Internal Part NumberEIS-A-TB500-OP08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions8
Positions Per Level8
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-OP08
Related LinksA-TB50, A-TB500-OP08 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-OP08 Details Description
Related parts for A-TB500-OP08
IC REG LDO -5.2V 1.8A TO220-3 datasheet.pdf
HARNESS FR POLY WHT 3/8" datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AMP MONO-SHAPE 2 POS P.C.B.CON datasheet.pdf