Cornell Dubilier Electronics AFK338M06H32B-F
AFK338M06H32B-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK338M06H32B-F
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
AFK338M06H32B-F.pdf
Availability of AFK338M06H32B-F
QUANTITY
AFK338M06H32B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK338M06H32B-F
Internal Part NumberEIS-AFK338M06H32B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current825mA
Impedance60 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK338M06H32B-F
Related LinksAFK338M, AFK338M06H32B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK338M06H32B-F Details Description
Related parts for AFK338M06H32B-F
SWITCH KNOB STRGHT 0.5" BLACK datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT 5V 36" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC SW LOW EMI CURR SENSE D2PAK-5 datasheet.pdf
IC FIFO 4KX9 15NS 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 50POS SMD datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 10POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf