Littelfuse S2004VS2TP
S2004VS2TP picture photo
Mfg. Part Number
S2004VS2TP
Brief Description
SCR SENS 200V 4A TO-251
Datasheet Download
S2004VS2TP.pdf
Availability of S2004VS2TP
QUANTITY
S2004VS2TP Order Process
Ship out your order
Specifications of S2004VS2TP
Internal Part NumberEIS-S2004VS2TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)2.5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)2µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 30A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2004VS2TP
Related LinksS2004, S2004VS2TP Datasheet, Littelfuse Distributor
S2004VS2TP Details Description
Related parts for S2004VS2TP
IC DAC 8BIT QUAD W/AMP 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 11-9POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.3W STER 24QFN datasheet.pdf
WIRELESS ROUTER INTELLIGNT HSDPA datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 38 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11.9A SO8FL datasheet.pdf