Vishay/Dale RLR07C4991FMB14
RLR07C4991FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4991FMB14
Brief Description
RES 4.99K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4991FMB14.pdf
Availability of RLR07C4991FMB14
QUANTITY
RLR07C4991FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4991FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C4991FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4991FMB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C4991FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4991FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C4991FMB14
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 25W datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.02"LX3.27"W datasheet.pdf
CONN HEADER TYPE-C 55POS GOLD datasheet.pdf
CABLE AMC-TNC RP JACK IP67 300M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TITANBRITE WIRELESS BOND datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 5W T18 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf