Sullins Connector Solutions GTC27SABN-M30
GTC27SABN-M30 picture photo
Mfg. Part Number
GTC27SABN-M30
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 27POS .100 SGL SMD
Datasheet Download
GTC27SABN-M30.pdf
Availability of GTC27SABN-M30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GTC27SABN-M30 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC27SABN-M30
Internal Part NumberEIS-GTC27SABN-M30
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC27SABN-M30
Related LinksGTC27S, GTC27SABN-M30 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GTC27SABN-M30 Details Description
Related parts for GTC27SABN-M30
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 18-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 6.5A 16 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 480MBPS datasheet.pdf
OSC TCXO 125.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf
PLATE, PUSH ROD datasheet.pdf
O-RING, INTERNALLY LUBRICATED datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf