Amphenol Industrial GTS020R-20-24P
GTS020R-20-24P picture photo
Mfg. Part Number
GTS020R-20-24P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
GTS020R-20-24P.pdf
Availability of GTS020R-20-24P
QUANTITY
GTS020R-20-24P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS020R-20-24P
Internal Part NumberEIS-GTS020R-20-24P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS020R-20-24P
Related LinksGTS020R, GTS020R-20-24P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS020R-20-24P Details Description
Related parts for GTS020R-20-24P
CAP ROCKER RECTANGULAR RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 10% 100W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER HALF-BRIDGE 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf