Amphenol Industrial GTS02R-28-7SW
GTS02R-28-7SW picture photo
Mfg. Part Number
GTS02R-28-7SW
Brief Description
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
GTS02R-28-7SW.pdf
Availability of GTS02R-28-7SW
QUANTITY
GTS02R-28-7SW Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS02R-28-7SW
Internal Part NumberEIS-GTS02R-28-7SW
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert28-7
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS02R-28-7SW
Related LinksGTS02R, GTS02R-28-7SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS02R-28-7SW Details Description
Related parts for GTS02R-28-7SW
RES 47K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
LBL S LAM LS3E PUR 1X1.25"250/RL datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 60-250VAC/DC PNL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/4W 0204 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf