Amphenol Industrial GTS030R-18-9S
GTS030R-18-9S picture photo
Mfg. Part Number
GTS030R-18-9S
Brief Description
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
GTS030R-18-9S.pdf
Availability of GTS030R-18-9S
QUANTITY
GTS030R-18-9S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS030R-18-9S
Internal Part NumberEIS-GTS030R-18-9S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert18-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS030R-18-9S
Related LinksGTS030, GTS030R-18-9S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS030R-18-9S Details Description
Related parts for GTS030R-18-9S
RES SMD 294 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 4.4A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
COMPUTER PRIVACY FILTER 17" WLCD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 14V datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 590MA 590 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ER 3C 3#16S SKT RECP datasheet.pdf
CAP 10VDC 220UF 18 MOHM datasheet.pdf