Amphenol Industrial GTS06F-36-5P
GTS06F-36-5P picture photo
Mfg. Part Number
GTS06F-36-5P
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE PIN
Datasheet Download
GTS06F-36-5P.pdf
Availability of GTS06F-36-5P
QUANTITY
GTS06F-36-5P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS06F-36-5P
Internal Part NumberEIS-GTS06F-36-5P
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert36-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS06F-36-5P
Related LinksGTS06F, GTS06F-36-5P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS06F-36-5P Details Description
Related parts for GTS06F-36-5P
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK BUFF 18OUT SDRAM 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POT 10 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 866 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.015UF RADIAL datasheet.pdf