Sullins Connector Solutions GZC11SBSN-M89
GZC11SBSN-M89 picture photo
Mfg. Part Number
GZC11SBSN-M89
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 11POS .100 R/A SMD
Datasheet Download
GZC11SBSN-M89.pdf
Availability of GZC11SBSN-M89
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GZC11SBSN-M89 Order Process
Ship out your order
Specifications of GZC11SBSN-M89
Internal Part NumberEIS-GZC11SBSN-M89
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GZC11SBSN-M89
Related LinksGZC11S, GZC11SBSN-M89 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GZC11SBSN-M89 Details Description
Related parts for GZC11SBSN-M89
GDT 350V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 16A TO-268 datasheet.pdf