American Electrical, Inc. H-030-35003
H-030-35003 picture photo
Mfg. Part Number
H-030-35003
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
PCB HEADER 90 3.5MM 3 POLE
Datasheet Download
H-030-35003.pdf
Availability of H-030-35003
QUANTITY
H-030-35003 Order Process
Ship out your order
Specifications of H-030-35003
Internal Part NumberEIS-H-030-35003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H-030-35003
Related LinksH-030, H-030-35003 Datasheet, American Electrical, Inc. Distributor
H-030-35003 Details Description
Related parts for H-030-35003
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO204AL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 2RCVR 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-M PNL MNT datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 20"L X 20"W datasheet.pdf
CONN 7POS SOCKET PCB DOUBLE KEY datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
HAND TOOL FOR DUBOX 20-22 AWG datasheet.pdf
LED DURIS S5 COOL WHT 6500K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG SS 6POS STRT W/SCKT datasheet.pdf