C&K Components H101132F205NQ
H101132F205NQ picture photo
Mfg. Part Number
H101132F205NQ
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCH KEYLOCK SPDT 12A
Datasheet Download
H101132F205NQ.pdf
Availability of H101132F205NQ
QUANTITY
H101132F205NQ Order Process
Ship out your order
Specifications of H101132F205NQ
Internal Part NumberEIS-H101132F205NQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesH
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-On
Contact TimingNot Specified
Current Rating12A (AC), 1A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeFlat Key
Key Removable Positions1 only
Angle of Throw90°
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.30mm Dia
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Depth Behind Flange36.61mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H101132F205NQ
Related LinksH10113, H101132F205NQ Datasheet, C&K Components Distributor
H101132F205NQ Details Description
Related parts for H101132F205NQ
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 75PSI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHT/ORG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
5 SIL MALE HORIZ CONN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf