Fairchild Semiconductor H11AA1300
H11AA1300 picture photo
Mfg. Part Number
H11AA1300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Datasheet Download
H11AA1300.pdf
Availability of H11AA1300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H11AA1300 Order Process
Ship out your order
Specifications of H11AA1300
Internal Part NumberEIS-H11AA1300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)20% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeAC, DC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output / Channel-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)100mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H11AA1300
Related LinksH11A, H11AA1300 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
H11AA1300 Details Description
Related parts for H11AA1300
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
STRIP MARKER 3 SPCL datasheet.pdf
TANT CAP 10.0UF 6.3V 20% datasheet.pdf